Urazy zębów

Postępowanie w przypadku zębów mlecznych

Wybity ząbek mleczny nie może być osadzony ponownie ale tez nie musi. Stały ząb może być osadzony ponownie ,ale to czy będzie zależy od Twojego postępowania.

Największe szanse na uratowanie zęba są wtedy kiedy próba ponownego osadzenia zęba będzie miała miejsce w ciągu 30 minut od wybicia. Jeżeli urazom towarzyszy krwawienie przyłóż zmoczona zimna woda gazę i uciśnij miejsce krwawienia. Aby ograniczyć powstanie obrzęku zaproponuj dziecku (jeśli jest odpowiednio duże) do ssania kostkę lodu.

­Skontaktuj się z dentysta który będzie chciał ocenić sytuacje i ewentualnie usunąć luźny ząbek. Jeśli dziecko jest Małe dentysta może po usunięciu zęba zaproponować utrzymywacz przestrzeni. Ma to na celu utrzymanie miejsca dla wyrośnięcia zęba stałego.

W przypadku gdy nie ma konieczności usunięcia zęba obserwuj dziecko przez tydzień w kierunku podwyższonej temperatury, obrzęku, czy dolegliwości bólowych w okolicy urazu (są to objawy ropnia który może utworzyć się parę dni po urazie).

Postępowanie w przypadku urazów zębów stałych

1. Gdy ząb jest ukruszony lub złamany

  • Pozbieraj wszystkie części uszkodzonego zęba. Opłucz uszkodzona okolice ust letnia woda.
  • Przyłóż zimny kompres( zewnętrznie) na uszkodzona okolice. Skontaktuj się jak najprędzej z dentysta.

2. Gdy ząb jest wybity.

  • Trzymaj ząb za cześć koronowa, nigdy nie za korzeń Opłucz ząb ślina lub mlekiem, (nigdy nie woda ponieważ zawiera chlor mogący uszkodzić korzeń) Najlepsze miejsce na utrzymanie zęba do momentu pojawienia się u dentysty to zębodół z którego ząb został wybity.

Ochrona Zębów

Wyjście do szkoły często wiąże się z braniem udziału w różnego rodzaju grach i zabawach sportowych. Te sporty stanowią takie samo zagrożenie dla obdartych kolan i wykręconych kostek jak i dla zębów. Tak wiec trzeba je chronić.

Dziś dostępne są już specjalne ochraniacze na zęby , w dobrych sklepach sportowych, ale i w niektórych gabinetach dentystycznych.

Pamiętajmy jednak ze tak jak dziecko rośnie , tak zmienia się wielkość ust, a co za tym idzie, konieczna jest zmiana rozmiaru ochraniaczy . Kupując taki ochraniacz upewnij się ze spełnia swoje zadanie w możliwie najlepszy sposób. Zabierz go na wizytę kontrolna do swojego dentysty aby sprawdzić czy wybrałeś właściwy.


« powrót