Protetyka

Obojętnie czy nosisz protezy przez długi czas, czy masz zamiar zacząć je nosić, masz pewnie wiele pytań.

Z ciekawostek – pierwsze protezy były już noszone ponad 2 tys. lat temu. Dzisiejsze są oczywiście zupełnie inne i o niebo wygodniejsze.

Q. Co to jest proteza?

A. Jest to sztuczne uzębienie uzupełniające brakujące, które umożliwia prawidłową dietę i powoduje, że uśmiechasz się bez kompleksów.

Q. Dlaczego w ogóle uzupełniać brakujące zęby, jeśli mi ich brak nie przeszkadza?

A. Uzupełnienie zębów ma ważne znaczenie zarówno pod względem zdrowotnym jak i estetycznym. Całkowita proteza (przy całkowitym braku zębów) zastąpi naturalne zęby i utworzy podporę dla policzków i ust. Bez tej podpory opadające policzki powodują, że wyglądamy znacznie starzej, a czynności takie jak wymowa czy gryzienie staja się znacznie trudniejsze.

Q. Z czego zrobione są protezy?

A. Podstawa protezy zrobiona jest z akrylu (plastiku)­ w przypadku protez osiadających lub z metalu/acetalu – w przypadku protez szkieletowych. Zęby zrobione są z akrylu lub porcelany i odpowiadają kolorem Twoim zębom naturalnym.

Q. Jak długo powinienem nosić moje protezy?

A. Przez pierwsze parę dni dentysta najczęściej zaleci ich noszenie przez większość czasu włącznie z okresem nocnym. To pozwoli na dostosowanie się w krótszym czasie do nowych warunków. Proteza tak jak zęby musi być codziennie myta.

Q. Czy proteza będzie musiała być za jakiś czas zmieniona.

A. Z biegiem czasu proteza będzie musiała być podścielona lub zmieniona, co jest związane ze zmianami, które zachodzą w jamie ustnej. Kość wyrostka zębodołowego i dziąsła mogą z biegiem czasu zanikać i proteza nie będzie już dobrze dopasowana. Luźne protezy mogą powodować podrażnienia, infekcje, nie wspominając już o problemach z gryzieniem, wysławianiem się a także estetyce.


« powrót