Mikrobiom jamy ustnej

Od ponad 10 lat klinika Smile Dental Studio jest skoncentrowana na stomatologii zintegrowanej zwanej też stomatologią holistyczną czy biologiczną. Moja praca jest całkowicie oparta o badania naukowe i wysokiej jakości priorytety. Zaczynałam swoją podróż od usuwania wypełnień amalgamatowych oraz uzyskania dla kliniki certyfikatu S.M.A.R.T IAOMT. Sam certyfikat nie jest celem działań, ale wiedza zdobyta w ten sposób, jest podstawą dobrego służenia Pacjentowi. Kiedy pod mikroskopem odkryłam to "co dla oka zakryte ", moja uwaga zwróciła się w kierunku mikrobiomu, zgłębianie którego stało się moją drugą pasją.

Obecnie w klinice jest to leczenie standardowe polegające na następujących etapach:

  1. Ocena kliniczna stanu tkanek miękkich z badaniem głębokości kieszonek dziąsłowych sondą elektroniczną, oraz ocena ruchomości zębów.
  2. Wstępne ustalenie diagnozy i pobranie próbek mikrobiomu jamy ustnej. 
  3. Analiza mikroskopowa flory. Mikroskop jest głównym elementem stosowanej przez nas metody. Dzięki temu badaniu jesteśmy w stanie zaadoptować celowaną dezynfekcję i stosować ją do momentu uzyskania prawidłowej flory odpowiadającej zdrowemu przyzębiu.
  4. Gdy diagnoza jest postawiona zaczynamy leczenie. Wizyty raz w miesiącu pozwolą nam na kontrolę postępu leczenia.  Długość leczenia zależy od stadium choroby.
  5.  Po paru miesiącach powinniśmy uzyskać próbki bez flory patologicznej. Leczenie jest całkowicie bezbolesne.
  6. Gdy infekcja jest pod kontrolą, zaczynamy eliminować kamień poddziąsłowy. Od teraz proces gojenia może się rozpocząć.
  7. Po paru miesiącach  przyzębie powinno być wygojone. Pamiętaj jednak, że całemu temu procesowi powinna towarzyszyć zdrowa niskowęglowodanowa dieta, oraz powinny być wyeliminowane źródła infekcji.  

Ważną rzeczą, lecz często przeoczoną podczas przekazywania informacji Pacjentom, jest fakt, że patogeny powodujące choroby przyzębia są przenoszone z osoby na osobę. Rekomendujemy dlatego badanie płytki nazębnej całej rodzinie.

MUSIMY MIEĆ ŚWIADOMOŚĆ, ŻE OKREŚLENIE TYPU DYSBIOZY JAMY USTNEJ PRZEZ OKREŚLENIE POD MIKROSKOPEM PACIORKOWCÓW, GRONKOWCÓ„, KRĘTEK CZY AMOEBY POMAGA NAM OKREŚLIĆ DYSBIOZĘ JELITOWĄ.

 


« powrót