Licówki

Co to są licówki?

Licówki to ultra cienkie porcelanowe lub kompozytowe nakładki przymocowane za pomocą  specjalnego kleju dentystycznego na zęby przednie. Stosowane w stomatologii estetycznej by zamaskować niedoskonałości zębów i poprawić uśmiech.

Dlaczego licówki?

W niektórych przypadkach to dobra alternatywa dla koron. Wymaga mniejszej ingerencji w Twoją naturalną koronę zęba. Pozwalają zmienić kolor, kształt a nawet rozmiar Twoich zębów. Mają zastosowanie w zamykaniu diastem czyli szpary między zębami.

Jaka jest procedura wykonania licówek?

Możliwe,że potrzebne będą 3 wizyty :

  • Diagnostyka i planowanie leczenia,
  • Preparowanie zęba,
  • Przymocowanie licówek.

Jest bardzo ważne, byś przyjął aktywną postawę w planowaniu swojego uśmiechu. Jeśli nie do końca coś rozumiesz, ważnym jest abyś zadawał pytania.

Przygotowanie zęba pod licówkę porcelanową polega na zdjęciu cieniutkiej warstwy przedniej zęba, tak aby zmieściła się na jego powierzchni licówka, nie zaburzając jego grubości. Grubość tej warstwy to zwykle około 0,5 mm.

W niektórych przypadkach nie ma konieczności usuwania przedniej warstwy szkliwa. Przygotowanie zęba może wymagać podania lokalnie znieczulenia, tak jak w przypadku znanych Ci już innych procedur stomatologicznych.

Jeśli chodzi o licówki kompozytowe. Wymagają one z reguły jednej wizyty. Gdy ząb jest przygotowany , dentysta przymocuje do Twojego zęba gotową licówkę. W przypadku licówek porcelanowych, konieczne będzie pobranie wycisków, by na kolejnej wizycie przymocować wykonaną w laboratorium licówkę.

Jak dbać o licówki ?

Zwykle przyzwyczajenie się do zmiany kształtu , wielkości zębów  trwa  1 - 2 tygodni. Po 2 tygodniach będziesz poproszony na wizytę kontrolną . Już parę godzin po osadzeniu licówek na zębach musisz zacząć o nie dbać tak jak dbasz o swoje pozostałe zęby używając szczoteczki,  nici lub irygatora, płukanek do jamy ustnej.


« powrót