Korony

Korony są idealnym sposobem na odbudowanie zębów znacznie zniszczonych przez próchnice, z dużymi wypełnieniami lub złamanych.
Korona zakładana jest bezpośrednio na „resztę” zęba, wzmacniając go i odbudowując jego naturalny kształt. Korony nazywane są potocznie kapami.

Najczęściej zadawane pytania.

Q. W jakim przypadku mogę potrzebować koronę?

A. Jest wiele wskazań do odbudowy zęba korona m.in.: osłabiony ząb przez duże wypełnienie, możesz mieć przebarwiony ząb i chcieć poprawić swój wygład., na ząb złamany w wyniku wypadku. Korona ma zastosowanie w mostach lub w utrzymaniu innych protez.

Q. Z czego zbudowane są korony?

A. Najczęściej stosowanymi koronami są korony metalowe licowane porcelana. Stosuje się tez korony pełnoporcelanowe, które ze względu na pewna kruchość ogranicza się do zębów przednich. Metale stosowane w koronach to najczęściej stopy chromowo niklowe, chrom lub metale szlachetne takie jak złoto.

Q. Jak długo trwa zabieg przygotowania zęba pod koronę?

A. Najczęściej zabieg ogranicza się do dwóch wizyt.

  • Pierwsza wizyta to oszlifowanie zęba, pobranie wycisku i określenie koloru przyszłej korony.
  • Druga wizyta to osadzenie korony na oszlifowanym zębie.

Q. Czy szlifowanie zęba pod koronę jest bolesne?

A. Nie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jeżeli zabiegu dokonuje się na zębie martwym nie stosuje się znieczulenia a zabieg jest całkowicie

bezbolesny.

Q. Jak długo korona „wytrzymuje” na zębie?

A. Zależy to od tego jak bardzo o nią dbamy. Korony nie ulegają próchnicy, ale próchnica może się zacząć w miejscu gdzie ząb łączy się z korona. Jest wiec bardzo ważnym by utrzymać te miejsca w szczególnej czystości. zadbane korony wytrzymują latami.

Q. Czy po założeniu koron będę odczuwał dyskomfort?

A. Ponieważ kształt koron rożni się nieznacznie od kształtu Twojego zęba , przez pewien czas będziesz odczuwał różnicę. Jednak po pewnym czasie (zależnym indywidualnie od pacjenta) różnica ta przestanie być odczuwalna. Jeśli jednak ząb czuje się wyższy niż pozostałe musisz o tym poinformować dentystę.


« powrót