Dla mamy

Odpowiednie przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty oraz prawidłowy jej przebieg to podstawowe czynniki mające wpływ na późniejsze nastawienie dziecka do leczenia stomatologicznego

Pierwsza wizyta dziecka może wpłynąć na nasilenie się stanów lękowych u dziecka a w konsekwencji doprowadzić do dentofobii.

Warto pamiętać, ze dzieci do 3 roku życia inaczej przekazują swoje odczucia, a kontakt słowny ze strony dziecka jest ograniczony. Podstawowa reakcja na stres jest płacz, dlatego rolą rodzica i lekarza jest zrozumienie obaw dziecka przed nowym, nieznanym jemu miejscem.

8 rad dla rodziców

Rozmowa z dzieckiem.

Przed wizytą u dentysty należy koniecznie porozmawiać z dzieckiem i szczegółowo wyjaśnić mu przebieg wizyty. Dziecko odczuwa lęk przed nieznanym, więc można powiedzieć mu, że idzie z mama na spotkanie z nowym znajomym – dentystą, który np. policzy jego ząbki

Zabawa w dentystę.

Stwarzanie w domu atmosfery, ze wizyta u dentysty to cos strasznego, sprawi, że dziecko przejmie negatywne nastawienie rodziców i niepotrzebnie zacznie się bać.

Jednym ze sposobów ograniczenia obaw jest wspólna zabawa w dentystę lub czytanie książek związanych z wizyta w gabinecie.

Wybór dentysty.

Przed decyzja o wyborze lekarza rodzice powinni osobiście odwiedzić gabinet i porozmawiać z dentysta. Warto pamiętać ze przyjazny gabinet to przede wszystkim pogodny i przyjazny personel, który potrafi odpowiednio postępować z dzieckiem w sytuacjach stresowych.

Wizyta adaptacyjna.

Kontakt dziecka z dentysta najlepiej jest rozpocząć od wizyty kontrolnej, która pozwoli maluchowi zapoznać się z nowym miejscem. Dentyści zalecają aby miała ona miejsce nie później niż do 3 roku życia.

Pierwsze leczenie.

Nie zawsze pierwsza wizyta u dentysty może być wizytą adaptacyjna. Czasami na pierwsza wizytę rodzice przyprowadzają dziecko z bólem . W takim przypadku ryzyko negatywnych skojarzeń z dentysta jest bardzo duże.

Przebieg wizyty.

Rodzic powinien zwrócić uwagę, aby podczas wizyty dentysta posługiwał się zrozumiałym dla dziecka językiem i unikał specjalistycznych, budzących lęk sformułowań. Dentysta może zaangażować dziecko w proces leczenia, np. przez wybór kolorowych materiałów do wypełnień. Wtedy dziecko czuje ze współuczestniczy w podejmowaniu decyzji.

Planowanie wizyty.

Najlepsza pora na wizytę u dentysty to ten moment w ciągu dnia, w którym dziecko ma zazwyczaj dobry humor, nie jest śpiące ani zmęczone. Dlatego warto umawiać się na konkretna godzinę. Jeśli czas oczekiwania się przedłuży warto zainteresować dziecko książeczką lub zabawka.

Nagroda.

Zakończeniem wizyty powinna być nagroda np. dyplom za odwagę czy naklejka. Stanowić one będą motywację do kolejnych wizyt u dentysty.


« powrót