Dzieci 6-12

Okres wymiany zębowej

To okres, w którym u dziecka pojawiają się pierwsze zęby stałe. Nie są to wcale dolne i górne siekacze , które są łatwo zauważlne. To zęby szóste , wyrastające zaraz za zębami mlecznymi.

Zęby te są bardzo czesto zaliczane, przez rodziców, do zębów mlecznych. Problem pojawia sie wtedy, gdy ma zastosowanie ogólne przekonanie, o nie leczeniu zębów mlecznych. Dziecko, które ukończy 12 rok życia powinno mieć już wszystkie zęby stałe. Jest to również okres, w którym dzieci powinny podjąć samodzielne, świadome dbanie o higienę jamy ustnej. Wprowadzone do tej pory nawyki , powinny zacząć procentować w świadomości dziecka. Dzieci w tym okresie uczą się podejmować własne decyzje.

Jako rodzice, pozostajemy nadal nauczycielami dziecka. Choć niedługo nasza pociecha będzie pod większym wpływem rówieśników, to jednak naszym zadaniem będzie wprowadzanie właściwych nawyków w życie.

Z pomocą w tym okresie przychodzą gabinety dentystyczne. Warto więc, jeśli jeszcze taki gabinet nie został wybrany, odszukać gabinet przyjazny dzieciom. Jest to taki gabinet , w którym zarówno dziecko jak i rodzic, otrzymają pomoc w zakresie nie tylko leczenia ale i profilaktyki. Profilaktyką najczęścij zajmuje się , obok lekarza dentysty, higienistka. To ona objaśnia zasady konieczne do utrzymania zdrowego uśmiechu.

Nie zapominajmy o diecie!


« powrót