Dzieci 0-3

Wiek niemowlęcy

Bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania narządu żucia jest karmienie piersią.

Po pierwsze, dlatego ze mleko matki jest pokarmem najbardziej swoistym, pełnowartościowym, łatwo wchłanianym i przyswajanym. Zawiera wszystkie składniki (uzupełnia się tylko witaminy, w tym Wit. D ) w odpowiednich proporcjach, potrzebne do budowy zębów i innych tkanek. Jest także jałowe i ma w swoim składzie ciała odpornościowe. Stwierdzono, ze u dzieci, które były karmione piersią, intensywność występowania próchnicy jest znacznie mniejsza i to tym mniejsza, im dłużej ssały mleko matki. Drugim ważnym momentem jest sam akt ssania piersi. Odbywa się inaczej niż przy karmieniu przez smoczek. Ruchy żuchwy są tu typowe dla czynności żucia. Ssanie piersi jest czynnością ciągłą, rytmiczna, wymagająca od niemowlęcia pewnego wysiłku, odbywa się bez przerywania oddychania. Ćwiczy mięsnie żujące, mimiczne i mięsnie warg co kształtuje bezzębne szczeki niemowląt, jest bodźcem dla wzrostu żuchwy do przodu (niemowlę rodzi się z dotylnym ustawieniem żuchwy). taka praca jest wiec, bodźcem dla prawidłoweg rozwoju mięsni twarzy i narządu żucia.

Wiek żłobkowy

Dla dzieci w tym wieku szczególnie ważne jest, aby w ich pożywieniu znajdowały się nie tylko zalecane składniki, powinno być ono także odpowiednio przygotowane pod katem właściwości fizycznych i podawane w 5 posiłkach w ciągu dnia. W żywieniu należy szczególnie uwzględnić: mleko, sery, twarogi, chude mięso, ryby, jaja, świeże warzywa i owoce. Karmienie słodkimi papkami lub podawanie do picia słodkich soków w nocy małym dzieciom jest szczególnie szkodliwe. Dzieci w wieku 1­3 lat powinny stopniowo otrzymywać potrawy o stałej konsystencji, nie papkowate – grubiej rozdrobnione, wymagające gryzienia i żucia. Już z chwila pojawienia się pierwszych zębów, zaleca się podawać dzieciom sucharki, skorki chleba, surowe jabłko, marchew itp.

Prawda o zębach

Gryziesz jabłko i zaczynasz opowiadać koledze o wczorajszym filmie. Nagle dzieje się cos dziwnego ­ takie śmieszne uczucie ­­ to Twój mleczny ząbek właśnie wyleciał. Kiwał się już tak długo, a teraz proszę, już w Twojej ręce. Została jedynie przestrzeń tak duża ze możesz włożyć w nią słomkę. Zanim włożysz ten ząbek pod poduszkę w oczekiwaniu na wróżkę, opowiem Ci więcej o tym ząbku. Bo zanim wyleciał wyglądał zupełnie inaczej.

Mleczne ząbki

Ząbki nie były gotowe do pracy tak jak Twoje serduszko lub mozg w dniu , którym się urodziłeś. Chociaż już istniały , to nie były widoczne do około 6 a nawet 12 miesiąca życia, kiedy to jeden po drugim zaczęły pojawiać się w buzi. Dzieci w wieku 3 lat maja już wszystkie ząbki mleczne, a jest ich….? 20. Kiedy dziecko ma 5­6 lat ząbki mleczne zaczynają wypadać. Wypadają dlatego, że są wypchnięte przez rosnące pod nimi zęby stale. Ząb stały rośnie pomału i z czasem zastępuje ząbek mleczny.

W wieku 12­-13 lat dzieci nie maja już zazwyczaj zębów mlecznych ale wszystkie zęby są zębami stałymi, a jest ich 28. O 8 więcej niż mlecznych. W wieku 17-­21 lat pojawiają się jeszcze kolejne 4 ­tzw. zęby mądrości. Wtedy jako już osoby dorosłe mamy 32 zęby.


« powrót